خرید روسری زهرمار برای كلاهبرداری نيم‌ميلياردی

مرد مجسمه‌ساز كه با ساخت عتيقه‌هاي قلابي، قصد كلاهبرداري‌ ميليوني را داشت هنگام فروش ۲ مجسمه طلاي قلابي دستگير شد.
به نوشته همشهري، اين مرد براي واقعي نشان دادن مجسمه‌ها از زهر مار استفاده مي‌كرد و آنها را طوري مي‌ساخت كه فقط كارشناسان خبره مي‌توانستند جعلي بودن آن را تشخيص دهند.
مدتي قبل گزارشي در اختيار ماموران يگان حفاظت سازمان ميراث فرهنگي استان تهران قرار گرفت كه از نقشه كلاهبرداري‌هاي ميليوني مرد ميانسالي با فروش اشياي عتيقه قلابي حكايت داشت.
در اين گزارش آمده بود مرد كلاهبردار با شگردي ماهرانه‌ اقدام به ساخت اشياي عتيقه قلابي از روي اشياي واقعي مي‌كند؛
به‌طوري كه فقط كارشناسان بسيار خبره مي‌توانند به قلابي بودن اين اشيا پي ببرند. وي سپس اين اشيا را با مبالغ هنگفتي به طعمه‌هايش به فروش مي‌رساند.
با دريافت اين گزارش، ماجرا به قاضي حسن جراحي- بازپرس شعبه 15 دادسراي ناحيه 5- گزارش شد و به اين ترتيب گروهي از ماموران زير نظر سرهنگ عليرضا انوري- فرمانده يگان حفاظت ميراث فرهنگي استان تهران- ماموريت يافتند پرده از راز فعاليت اين مرد ميانسال بردارند.
ماموران كه با رد زني‌هاي تخصصي و به‌كارگيري منابع اطلاعاتي توانسته بودند سرنخ‌هايي از محل فعاليت اين مرد در شمال پايتخت به دست بياورند، آنجا را به‌صورت نامحسوس زير نظر گرفته و در تحقيقات محلي دريافتند مرد كلاهبردار قرار است ۲ مجسمه طلاي قلابي را به مبلغ ۵۰۰ ميليون تومان به يك تاجر عتيقه بفروشد.
با اين اطلاعات واحد‌هاي عملياتي با شناسايي محل انجام اين معامله آنجا را به محاصره درآوردند و در يك عمليات ضربتي موفق شدند مرد كلاهبردار را كه به همراه يكي از همدستانش براي فروش مجسمه‌ها به محل قرار آمده بود، دستگير كنند.
جست‌وجوي كلاهبرداري در كتاب تاريخيبا كشف ۲ مجسمه طلاي قلابي از اين مرد، وي به يگان حفاظت سازمان ميراث‌فرهنگي استان تهران انتقال يافت و با اعتراف به ساخت عتيقه‌هاي قلابي، مقابل قاضي جراحي قرار گرفت.
مرد ميانسال در جريان تحقيقات قضائي گفت: مدتي است كه در ساخت مجسمه فعاليت مي‌كنم و يك روز كه در حال مطالعه يك كتاب تاريخي بودم، با ديدن تصوير ۲ مجسمه طلا كه متعلق به صدها سال پيش بود، تصميم گرفتم از روي آنها مجسمه‌هاي قلابي بسازم.
وي افزود: با اين نقشه دست به كار شدم و با مهارتي كه در ساخت مجسمه داشتم، قالبي از موم و گچ تهيه كرده و پس از ذوب و مخلوط كردن چند فلز با هم، آنها را در قالب ريخته و مجسمه‌ها را درست مانند همان مجسمه‌هاي واقعي ساختم.
سپس به خاطر اينكه آنها كاملا واقعي به‌نظر برسند و هيچ‌كس متوجه قلابي بودنشان نشود به آنها زهر مار ماليدم تا رنگ مجسمه‌ها طبيعي به‌نظر برسند اما زماني كه با كمك يكي از دوستانم قصد داشتم مجسمه‌ها را به مبلغ ۵۰۰ ميليون تومان به يك تاجر عتيقه بفروشم، قبل از معامله دستگير شدم.
بازپرس شعبه ۱۵ پس از شنيدن اظهارات متهم براي وي قرار قانوني صادر كرد و پرونده وي براي تحقيقات بيشتر در اختيار اداره آگاهي تهران قرار گرفت.