خرید روسری تاسف سازمان ملل برای انتخابات زيمبابوه

شمارش آراي دور دوم انتخابات رياست جمهوري زيمبابوه امروز (شنبه) در شرايطي در حال انجام است كه رابرت موگابه، رييس جمهور مستبد اين كشور پس از تحريم انتخابات از سوي مورگان چانگيراي، رهبر مخالفان، عملا تنها كانديداي انتخابات شد و از پيروزي خود مطمئن است.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، به گفته كميسيون انتخابات زيمبابوه انتظار مي‌رود نتايج اوليه 210 حوزه انتخابيه حوالي ظهر امروز(شنبه) اعلام شود ولي بعيد است كه نتيجه نهايي زودتر از امشب يا فردا مورد تاييد قرار گيرد.

مورگان چانگيراي، رهبر حزب مخالف اصلي زيمبابوه و پيروز دور اول انتابات در تاريخ 29 مارس (10 فروردين) به دليل بروز موجي از حملات خونين عليه حاميان خود با حضور در دور دوم انتخابات مخالفت كرد.

رهبر حزب مخالف موسوم به جنبش تغييرات دموكراتيك (MDC) از جامعه بين‌المللي خواست تا نتيجه اين انتخابات را كه از سوي دولت‌هاي غربي رد و “مايه خجالت و سرافكندگي” ناميده شده را نپذيرند. رهبران منطقه‌يي نيز پيشتر خواستار به تعويق افتادن اين انتخابات شده بودند.

اوتلويل سيلايگوانا، سخنگوي كميسيون انتخابات زيمبابوه پس از اتمام انتخابات در عصر روز جمعه به خبرگزاري فرانسه گفت: ما به محض شمارش آرا در حوزه‌هاي انتخابيه نتايج را اعلام خواهيم كرد و اميدواريم كه اين اعلام فردا صورت بگيرد.

وي افزود: پس از شمارش آراي تمام حوزه‌هاي انتخابيه ما نتيجه‌ انتخابات رياست جمهوري را در سطح ملي اعلام خواهيم كرد.

رابرت موگابه و خانواده‌اش در هراره راي خود را به صندوق انداختند و رييس جمهور خودكامه زيمبابوه پس از انداختن راي خود خوشحال و سر حال نشان مي‌داد.

موگابه در جمع خبرنگاران گفت: من احساس خوبي دارم و خوشبين هستم.

در بحبوحه گزارشات مبني بر مجبور شدن راي دهندگان به راي دادن به موگابه، چانگيراي از طرفداران خود خواست تا از مقاومت بيهوده در برابر انتخاباتي كه آنرا “تهديد و ارعاب دسته جمعي” ناميده خودداري كنند.

وي گفت: اگر قرار است به خاطر تهديد‌ها عليه جانتان به آقاي موگابه راي دهيد اين كار را بكنيد. اگر براي اجتناب از آزارهاي شخصي مجبور به راي دادن به موگابه شديد باز هم مي‌گويم اين كار را بكنيد.

برخي گزارشات حاكي از اين بود كه مقامات دولتي در برخي مناطق آرا مردم را قبل از انداخته شدن به صندوق كنترل مي‌كردند.

روزنامه رسمي هرالد – چاپ زيمبابوه – امروز حضور مردم در اين انتخابات را گسترده توصيف كرد ولي هيچ آماري ارايه نداد.

رابرت موگابه در تجمع انتخاباتي نهايي خود گفت كه خواستار ادامه حضور به عنوان رييس جمهور است؛ سمتي كه وي بي‌وقفه از زمان استقلال زيمبابوه از انگليس در سال 1980 در اختيار داشته است.

چانگيراي طي يك كنفرانس خبري در روز جمعه گفت كه آماده مذاكرات است ولي در عين حال گفت: شما با چه كسي مي‌خواهيد مذاكره كنيد؟ موگابه مشروعيت نخواهد داشت.

وزراي امور خارجه گروه هشت كشور صنعتي جهان (G8) كه در توكيو گردهم آمده‌اند گفتند كه اگر دولت زيمبابوه بازتاب خواست و اراده مردم نباشد و بيانگر خشونت، كارشكني و ارعاب و تهديد باشد اين دولت را مشروع نخواهند دانست.

هم چنين زيمبابوه موضوع نشست وزراي امور خارجه‌ي اتحاديه آفريقا در مصر در روزهاي آتي خواهد بود.

كاندوليزا رايس، وزير امور خارجه‌ي‌ آمريكا انتخابات زيمبابوه را شرم آور خواند و گفت واشنگتن نحوه اعمال فشار روي موگابه را در شوراي امنيت سازمان ملل بررسي خواهد كرد.

اما شوراي امنيت سازمان ملل روز جمعه نتوانست بر سر غير مشروع خواندن دور دوم انتخابات زيمبابوه به توافق برسد و صرفا با صدور بيانيه‌اي تاسف عميق خود را از برگزاري انتخابات در چنين شرايطي اعلام داشت.

رايس امروز خاطرنشان كرد، آمريكا قصد دارد روزهاي آينده قطعنامه‌اي را در شوراي امنيت صادر و خواستار اقدامات سخت گيرانه عليه دولت زيمبابوه شود تا رهبران اين كشور بيش از اين با مردم بدرفتاري نكنند.

وي در مسير حركت به سمت سئول گفت كه آمريكا و انگليس مي‌توانند اين قطعنامه را تا روز دوشنبه به شوراي اميت ارايه كنند.

رايس اظهار داشت: زمان آن رسيده كه جامعه بين‌المللي اقدامي انجام دهد. جامعه بين‌المللي بايد يك پيام بسيار قاطعانه را درباره‌ي آنچه كه در زيمبابوه رخ داده صادر كند.

پيش نويس اين قطعنامه پيشنهادي در حال تدوين است و مقامات گفتند كه احتمالا روز دوشنبه در شوراي امنيت ارايه خواهد شد.