خرید روسری آمریکا تعليق در برابر تعليق را رد نكرد

واشنگتن با تكرار مواضع گذشته خود درباره برنامه‌هاي هسته‌اي صلح‌آميز ايران، تعليق فعاليت غني‌سازي اورانيوم را شرط گفت‌وگوي رسمي با تهران عنوان كرد.
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه،  «شون مك كورمك»، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريكا ديروز در نشست خبري گفت: در گذشته در مذاكرات گروه «1+5» و همچنين از طريق خاوير سولانا، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، راه‌هاي آغاز مذكرات رسمي را با ايراني‌ها مورد بحث و بررسي قرار داديم.
وي افزود: براي دستيابي به مذاكرات رسمي با ايران با مشاركت آمريكا و «1+5»، آنان (ايراني‌ها) بايد فعاليت‌هاي مربوط به غني‌سازي اورانيوم را به حال تعليق درآورند.مك كورمك در پاسخ به پرسشي درباره طرح پيشنهادي غربي «تعليق در برابر تعليق» آن را رد نكرد.
بر پايه اين پيشنهاد، ايران در يك دوره شش هفته‌اي برنامه غني‌سازي اورانيوم خود را در سطح كنوني حفظ ‌كند و تعداد دستگاه‌هاي سانتريفيوژ خود را افزايش ندهد و اين به منزل حل و فصل پيش از گام برداشتن در مسير مذاكرات است. در مقابل قدرت‌هاي بزرگ نيز اقدام خود را عليه ايران براي سخت‌تر كردن تحريم‌ها، متوقف مي‌كنند.
با اين حال، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريكا تأكيد كرد، شش كشور عضو گروه «1+5» (آمريكا، انگليس، فرانسه، روسيه، چين و آلمان) همواره در انتظار پاسخ رسمي تهران به پيشنهادي است كه خاوير سولانا، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا اواسط ماه ژوئن به مقامات ايران ارايه كرد.
اين در حالي است كه يك مقام ارشد وزارت امور خارجه آمريكا تأكيد كرد، شش كشور گروه «1+5» گفت‌وگوهاي گوناگوني را درباره مذاكرات اوليه انجام داده‌اند.
اين مقام آمريكايي كه خواست نامش فاش نشود، بار ديگر تعليق غني‌سازي اورانيوم را شرط آغاز مذاكرات رسمي با تهران مطرح كرد و مدعي شد اين موضع به هيچ وجه تغيير نكرده است.آمريكا بارها ايران را به تلاش براي دستيابي به سلاح اتمي متهم كرده است تا به اين ترتيب اهداف سياسي خود را براي فشار بر جمهوري اسلامي محقق كند، اما گزارش‌هاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و سازمان‌هاي جاسوسي آمريكايي، حاكي از نبود انحراف در برنامه صلح‌آميز هسته‌اي تهران است.
وزير امور خارجه كشورمان با اشاره به گفت‌وگوهايي كه در سفر هيأت نمايندگي «1+5» به تهران صورت گرفت، گفت: طرفين در حال بررسي هستند كه آيا مي‌توانند مداليته جديدي براي مفاهيم دو بسته پيشنهادي طراحي كنند.
منوچهر متكي در نشست خبري در نمايندگي ايران در سازمان ملل، در پاسخ به اين پرسش كه آيا حالتي پيش مي‌آيد كه ايران با توقف غني‌سازي موافقت كند، گفت: روند جديدي از تحولات در حال وقوع است و آغاز اين روند جديد با بسته‌اي است كه جمهوري اسلامي ارايه داده، بدون اينكه ما به ازايي را درخواست كند.متكي افزود: در اين بسته موضوعات مهمي را براي به بحث گذاشتن مطرح و اعلام آمادگي شده و متقابلا «1+5» بسته خودش را داده است.
وي گفت: علاوه بر محتواي اين دو بسته، گفت‌وگوهايي در سفر هيأت نمايندگي «1+5» به تهران صورت گرفته و طرفين در حال بررسي هستند كه آيا مي‌توانند مداليته جديدي براي مفاهيم دو بسته طراحي كنند؛ مثلا تعيين و مشخص كردن مشتركات در دو بسته و گفتگوهايي را در اين باره آغاز كنند؛ بنابراين، اجازه دهيد ما نسبت به اين روند جديد با نگاهي جامع برخورد كنيم.