خرید روسری اعلام رسمي گشايش نمايندگي آمريكا در تهران تا ماه آينده

یک روزنامه انگليسي گزارش داده است، آمریکا ظرف یک ماه آینده، قصد خود برای ایجاد دفتر دیپلماتیک در تهران را برای نخستين بار طی سي سال گذشته، اعلام خواهد کرد.

روزنامه «گاردین» در صفحه نخست شماره روز پنجشنبه خود گزارش داد: واشنگتن به گشایش دفتر حفاظت منافع در تهران اقدام خواهد کرد که اين امر، نیمی از مسیر حرکت به سوی گشایش سفارتخانه است.

در این گزارش که خبرنگار «گاردین» در واشنگتن تهیه کرده اما از منبع خود نام نبرده آمده است: «گاردین» دریافته است که ایجاد بخش حفاظت منافع آمریکا در تهران طی یک ماه آینده اعلام خواهد شد.

به گزارش «بي.بي.سي»، «جیمز روبین»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در دولت «بیل کلینتون»، روز دوشنبه در مقاله‌ای در ستون آزاد «نیویورک‌تایمز» نوشته بود: یک مقام بلندپایه (آمریکایی) به من گفته است که کاندولیزا رایس، وزیر خارجه، سعی دارد برای ایجاد دفتر حفاظت منافع آمریکا در پایتخت ایران، از جورج بوش مهر تأیید بگیرد.

«گاردین» در گزارش خود نوشت: این حرکت به معنی استقرار دیپلمات‌های آمریکایی در آن کشور خواهد بود.

اين روزنامه در ادامه نوشت: این تحول، چرخشی چشمگیر در سیاست بوش است که تاکنون یک سیاست تند خصمانه را در سراسر دوران ریاست‌جمهوری خود علیه ایران دنبال مي‌کرد.

محمود احمدی‌نژاد، رئيس‌جمهور ايران، روز دوشنبه گفته بود، در صورتی که ایالات متحده برای گشایش دفتر حفاظت منافع در تهران درخواست دهد، ایران با نگاهی مثبت آن را بررسی خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، رئيس‌جمهور ایران گفت: هنوز آنها در اين باره درخواستی نكرده‌اند اما اگر درخواست كنند، با نگاه ارتباط بين ملت‌ها و به طور مثبت آن را بررسی می‌كنيم.

وی همچنین گفت: ممکن است در آینده‌ای نزدیک، گفت‌وگوهایی در بخش‌های گوناگون با آمریکا اتفاق بيافتد. اگر رسانه‌های آمريكايی هم بخواهند اين موضوع را منفی جلوه دهند، اعلام می‌كنيم كه اين گفت‌وگو منفی نيست.

وی افزود: البته اين گفت‌وگوها در سطح دولت نيست بلكه در سطوح مختلفی ممکن است انجام شود.

ایران این هفته اعلام كرده بود، دعوت آمریکا برای اعزام تیم ملی بسکتبال به این کشور برای شرکت در تورنمنتی در ایالت یوتا برای آمادگی جهت مسابقات المپیک پکن را پذیرفته است.
تیم ایران روز دوشنبه راهی آمریکا شد.

ديگر مقام‌های ایرانی نیز پیشتر مسئله گشایش دفتر حفاظت آمریکا در ایران را قابل بررسی دانسته بودند.

سه هفته پيش، مقاله‌ای در ستون آزاد «واشنگتن پست» چاپ شد که مي‌گفت کاخ سفید موضوع ایجاد یک دفتر حفاظت منافع آمریکا در تهران را در دست بررسی دارد.

آمریکا روابط دیپلماتیک خود با جمهوری اسلامی را در آوریل سال 1980 قطع کرد و از آوریل سال 1981، ارتباط رسمی دیپلماتیک بین دو کشور از طریق بخش حفاظت از منافع آمریکا در سفارت سوئیس در تهران و بخش حفاظت از منافع ایران در سفارت پاکستان در واشنگتن صورت مي‌گیرد.

در حالی که دفتر حفاظت از منافع ایران در واشنگتن دارای کارمندان ایرانی است و به امور کنسولی از جمله صدور روادید نیز رسیدگی مي‌کند، بخش حفاظت از منافع آمریکا در تهران کارمندان آمریکایی ندارد و خدماتی که ارائه مي‌دهد شامل صدور روادید نیست و شهروندان ایرانی برای این منظور به سفارتخانه‌های ایالات متحده در سایر کشورها مراجعه مي‌کنند.

به نوشته رسانه‌های آمریکایی، هدف دولت آمریکا از ایجاد دفتر حفاظت از منافع ایالات متحده در تهران گسترش ارتباط با مردم ایران و آشنایی آنان با آمریکاست و احتمالا مقامات آمریکایی انتظار دارند دفتر حفاظت از منافع آن کشور در ایران از همان امتیازاتی برخوردار شود که در اختیار طرف مقابل قرار داده اند.

به گزارش «گاردین»، رایس به تازگي پس از آن‌که ایده حضور دیپلماتیک آمریکا در ایران بارها در مباحثات مؤسسات مطالعاتی واشنگتن مطرح شد، گروهی را برای مطالعه عملی بودن موضوع ایجاد کرد.
اما وی ماه گذشته در پاسخ به سؤالات در این باره آن را تایید یا تکذیب نکرد.

وی اشاره کرد، ترتیبات جاری برای دادن ویزا به ایرانیان از طریق دفتر روادید آمریکا در دوبی کافی نیست.
رايس گفت: ما مي‌دانیم که گاهی رفتن به دوبی برای ایرانی‌ها مشکل است.