خرید روسری نمایش یک فیلم اسرائیلی در مصر

حدود 30 سال پس از امضاء معاهده صلح میان رژیم صهیونیستی و مصر یک فیلم اسرائیلی در این کشور به نمایش درآمد.

به گزارش خبرنگار مهر، بی‌بی‌سی اعلام کرد فیلم سینمایی “بازدید گروه” ساخته اران کولیرین پنجشنبه پیش در میان تدابیر شدید امنیتی و بدون تبلیغات قبلی در هتلی در قاهره برای گروهی از تماشاگران پخش شد.

این فیلم قرار بود پارسال در سی و یکمین جشنواره فیلم قاهره به نمایش درآید، اما پس از اعتراض هنرمندان مصری و دنیای عرب، برگزارکنندگان جشنواره آن را از برنامه خارج کردند. سفارت رژیم صهیونیستی در قاهره از حدود یکسال پیش تلاش می‌کرد فیلم “بازدید گروه” را در یک نمایش خصوصی پخش کند.

به گفته سفارت اسرائیل، حدود 100 نفر در این برنامه نمایش حضور داشتند که تنها 30 درصد آنها مصری بودند. این سفارت خبر پخش فیلم را پس از نمایش آن اعلام کرد. برقراری مناسبات فرهنگی یا اقتصادی با اسرائیل همچنان در مصر با مخالفت‌های شدید مواجه می‌شود.

فیلم “بازدید گروه” درباره یک گروه نوازنده مصری است که به اشتباه از شهری در جنوب اسرائیل سر در می‌آورند. این فیلم که محصول مشترک اسرائیل و فرانسه است، پارسال هشت جایزه از جمله جوایز بهترین فیلم و بهترین کارگردانی آکادمی رژیم صهیونیستی را از آن خود کرد.

“بازدید گروه” سال 2007 به عنوان نماینده رژیم صهیونیستی برای شرکت در بخش اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان معرفی شد، اما آکادمی علوم و هنرهای سینمایی با این توجیه که بیش از 50 درصد دیالوگ‌های فیلم به زبان انگلیسی است، با حضور آن در این بخش مخالفت کرد.

این فیلم در عین حال قرار بود در جشنواره‌ بین‌المللی فیلم خاورمیانه ابوظبی (MEIFF) نیز شرکت کند که پس از اعتراض‌های صورت گرفته نمایش آن در این جشنواره لغو شد. “بازدید گروه” پارسال جایزه بزرگ بیستمین جشنواره بین‌المللی فیلم توکیو را دریافت کرد.

تاریخ انتشار، تهران: ۱۰:۲۴ , ۱۳۸۷/۰۴/۲۸
——————————————————————————–
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع ” خبرگزاري مهر ” مجاز می باشد

© 2003 Mehr News Agency