خرید روسری تمجید شدید اوباما از سارکوزی در فرانسه

باراك اوباما، كانديداي دموكرات انتخابات رياست جمهوري آمريكا در سفر به پاريس و ديدار با رييس‌جمهور فرانسه، ضمن ابراز “علاقه شديد” آمريكايي‌ها به فرانسه، از نيكولا ساركوزي به خاطر اعزام نيروهاي بيشتر به افغانستان تشكر كرد.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، به رغم وجود عقايدي مبني بر اينكه ابراز علاقه نسبت به فرانسه مي‌تواند جايگاه كانديداهاي انتخابات رياست جمهوري آمريكا را تخريب كند، باراك اوباما ‌كانديداي دموكرات انتخابات رياست جمهوري آمريكا، طي يك كنفرانس خبري مشترك با نيكولا ساركوزي رييس‌جمهور راست‌گراي فرانسه، وي را به شدت مورد تعريف و تمجيد قرار داد.

اوباما در مقصد ماقبل آخر سفر دوره‌يي‌اش به خاورميانه و اروپا تصريح كرد: او (ساركوزي) رهبر بزرگي بوده و مردم آمريكا به شدت از رويكرد پرزيدنت ساركوزي نسبت به روابط واشنگتن و پاريس تشكر مي‌كنند.

كانديداي دموكرات انتخابات رياست جمهوري آمريكا به رغم مشاجرات اخير به ويژه بر سر مخالفت سرسختانه‌ي پاريس با حمله آمريكا به عراق در سال 2003 اظهار داشت: فكر مي‌كنم ميانگين آمريكايي‌ها علاقه‌ي شديدي به مردم فرانسه دارند.

نيكولا ساركوزي نيز در پاسخ به تعريف‌هاي اوباما، گفت كه وي و اوباما هر دو فرزندان مهاجران در كشورهاي متبوع خود هستند.

وي گفت كه در جريان گفت‌وگوي يك ساعته با اوباما در روز جمعه، دو طرف به نقطه نظرات مشترك زيادي رسيدند.

سفر دوره‌يي باراك اوباما كه اواخر روز جمعه با سفر به لندن به پايان ‌رسيد، با هدف تقويت اعتبار سياست خارجي خود در آستانه انتخابات رياست جمهوري ماه نوامبر صورت گرفت.

وي در سفر دوره‌يي خود به افغانستان،‌ عراق، اسراييل و فلسطين، اردن و آلمان؛ جايي كه 200 هزار تن همانند يك ستاره‌ي موسيقي راك از وي استقبال كردند، رفت.

باراك اوباما در پاريس گفت كه از حضور سربازان فرانسوي در افغانستان و از تصميم ساركوزي براي اعزام نيروهاي بيشتر تشكر مي‌كند.

وي خاطرنشان كرد: من سياستهاي سخت در فرانسه و سراسر اروپا را درك مي‌كنم و به همين خاطر فكر مي‌كنم موضع ساركوزي بسيار شجاعانه است.

فرانسه اخيرا با 700 نيروي متعهد بيشتر به ناتو كمك كرد.

فضاي مبارزات انتخابات رياست جمهوري آمريكا، فرانسه را نيز درگير كرده و بسياري در اين كشور مشتاق تغيير دولت جورج بوش هستند و نتايج نظرسنجي‌ها در سراسر اروپا بيانگر اين است كه بيشتر مردم خواستار پيروزي اوباما در انتخابات هستند.

روزنامه لوموند در صفحه نخست خود نوشت: اروپا افسون باراك اوباما شده است.

در همين حال، خبرگزاري فرانسه گزارش داد: ‌اوباما امروز (شنبه) در لندن (آخرين مقصد سفر دوره‌يي‌اش) با گوردون براون نخست وزير انگليس، ديدار و در زمينه مسائل سياست خارجي پيش روي دو كشور به ويژه درباره‌ي عراق و افغانستان گفت‌وگو مي‌كند.

كانديداي دموكرات انتخابات رياست جمهوري آمريكا پس از ديدار با توني بلر نخست وزير پيشين انگليس و فرستاده‌ي كميته‌ي كاري چهار جانبه‌ي خاورميانه، در دفتر نخست وزيري انگليس حضور خواهد يافت.

وي همچنين قرار است با ديويد كامرون رهبر حزب اصلي محافظه كار مخالف در انگليس ديدار كند.

حزب راست ميانه‌ي كامرون در نظرسنجي‌ها آمار بالايي دارد و در مسير پيروزي در انتخابات سراسري آتي قرار دارد.