خرید روسری حماس، 120 عضو فتح را دستگير كرد

مقامات حماس و فتح امروز (شنبه) از دستگيري 120 تن مرتبط با جنبش فتح توسط نيروهاي امنيتي حماس پس از كشته و زخمي شدن 25 تن در انفجاري در غزه خبر دادند.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري رويتر، جنبش مقاومت اسلامي فلسطين (حماس) و مقامات پزشكي اعلام كردند، در پي انفجاري نزديك خودروي مرتبط با شاخه‌ي نظامي حماس در ساحل نوار غزه، پنج فلسطيني از جمله يك كودك شهيد و بيش از 20 تن ديگر نيز مجروح شدند.

شاخه‌ي نظامي حماس در بيانيه‌اي اعضاي فتح را مقصر اين انفجار در تقاطعي مهم در بيرون از شهر غزه دانست.

فتح دست داشتن در اين انفجار را تكذيب و اعلام كرد كه اين انفجار بخشي از يك درگيري داخلي حماس بوده است.

منابع فلسطيني اعلام كردند: چهار تن از فعالان گردان عزالدين قسام، شاخه نظامي حماس، در بين كشته‌ها وجود دارند.

در همين حال، ايهاب الغصين، سخنگوي وزارت داخلي در دولت بركنار شده‌ي فلسطين، در گفت‌وگو با پايگاه اينترنتي الجزيره به عاملان انفجارهاي اخير در غزه به ويژه انفجار مذكور كه عصر روز جمعه روي داد، هشدار داد.

وي تاكيد كرد: دولت بركنار شده‌ي فلسطين با تمامي كساني كه قصد بر هم زدن ثبات امنيتي موجود در نوار غزه پس از سيطره حماس بر اين منطقه را داشته باشند، برخورد خواهد كرد.

اين مقام جنبش حماس هم‌چنين از تدابير امنيتي شديد طي ساعات آينده در نوار غزه خبر داد.

منابع پزشكي فلسطين نيز اعلام كردند، حال چهار تن از مجروحان انفجار در ساحل نوار غزه وخيم است.

پيش از اين نيز منابع امنيتي وابسته به جنبش حماس از انفجار دو بمب در شهر غزه خبر داده بودند.

در بيانيه‌ي جنبش حماس درباره‌ي اين انفجار آمده است: در مقابل جنايت هولناک جريان شورشي وابسته به جنبش فتح در ساحل درياي غزه سکوت اختيار نخواهيم کرد و آن را بي‌پاسخ نخواهيم گذاشت و عاملان اين اقدام تبهکارانه را به سزاي عمل ننگينشان خواهيم رساند.

حماس ضمن تبريک و تسليت به مناسبت شهادت چهار تن از مجاهدان گردان‌هاي شهيد عزالدين قسام و يک دختر خردسال در جريان جنايت ساحل غزه، از تمامي گروه‌هاي ملي و اسلامي و مبارز فلسطين خواست تا در قبال جنايت مخالفان آرمان‌هاي ملي فلسطينيان احساس مسووليت کنند و موضع خود را در قبال اين جنايت به صورت شفاف اعلام دارند.

در بخش ديگر اين بيانيه آمده است: گروهي از تبهکاران تروريست عصر روز جمعه پنج تن از بهترين فرزندان فلسطين از جمله يک دختر بچه بي‌گناه را به خاک و خون کشيدند و تنها جرم آنان اين بود که در مقابل رژيم اشغالگر قدس مقاومت مي‌کردند و به مقابله با اقدامات جنايتکارانه آنان بر مي‌خاستند و به خاطر حمايت و پاسداري از امنيت ميهن و هموطنانشان جان خود در طبق اخلاص گذاشته بودند و شبانه روز از حريم و مرزهاي مقدس ميهن عزيز حراست و پاسداري مي‌کردند و به همين خاطر مزدوران و دست نشانده‌هاي اسراييل آنان را مورد سوء قصد قرار دادند و هر کس دست به چنين اقدام تروريستي و جنايت آميز بزند قاتل است و بايد مجازات شود، هر چند هم مزدور دشمن صهيونيستي نباشد و اگر به سزاي عمل ننگينش نرسد در زمين دست به فساد و تباهي و ويرانگري مي‌زند و نابساماني امنيتي و هرج و مرج به راه مي‌اندازد. ما تاکيد مي‌کنيم که با تمام قوا و امکانات به مقابله با اين افراد برمي‌خيزيم و هرگز اجازه اجراي چنين توطئه‌اي را به آنان نخواهيم داد.

فوزي برهوم سخنگوي جنبش مقاومت اسلامي حماس نيز تاکيد کرد: کشتار وحشيانه‌اي که بازماندگان جريان شورشي وابسته به جنبش فتح در ساحل درياي غزه به راه انداختند در چارچوب ادامه همکاري امنيتي با رژيم اشغالگر قدس ارزيابي مي‌شود.

وي در گفت‌وگوي ويژه با مرکز اطلاع رساني فلسطين، افزود که اين کشتار هولناک در واقع نشانگر ادامه مشي تروريستي جريان شورشي فراري به رام الله در جريان اجراي طرح ضربتي امنيتي در نوار غزه است.

اين مسوول فلسطيني خاطر نشان ساخت که جريان دست نشانده رژيم صهيونيستي به نيابت از ارتش عبري اين کشتار وحشيانه را به راه انداخت و اين اقدام در حالي صورت گرفت که اسراييل در چارچوب طرح آتش‌بس دست از جناياتش عليه ساکنان نوار غزه برداشته است و هدف حماس از اين طرح تامين امنيت شهروندان و مبارزان فلسطيني است.

برهوم ياد آور شد که با توجه به درماندگي ارتش اسراييل در ترور فرماندهان و مجاهدان قسام، بازماندگان جريان شورشي و مزدور تل آويو درصدد ترور اين فرماندهان و رزمندگان برآمده‌اند.

سخنگوي حماس تاکيد کرد که هدف عاملان اين اقدامات غير انساني ارعاب فلسطينيان و پيشبرد طرح‌هاي سازش با رژيم اشغالگر قدس است، ولي اين طرح‌ها و توطئه در مقابل عزم و اراده پولادين ملت بيدار فلسطين و گروه‌هاي پويا و بالنده آن به شکست مي‌انجامد.

سامي ابوزهري ديگر سخنگوي حماس نيز اعلام کرد که شماري از سوداگران مرگ وابسته به جريان شورشي و دست نشانده “اسراييل” عصر روز جمعه بمبي را در مسير حرکت خودروي حامل شماري از انسان‌هاي مومن و خدامحور در ساحل درياي غزه منفجر کردند که در پي اين جنايت سهمگين چهار تن از مجاهدان گردان‌هاي شهيد عزالدين قسام شاخه نظامي اين جنبش و يک دختر خردسال بي‌گناه به خاک و خون کشيده شدند.

وي تاکيد کرد: ما بازماندگان جوخه‌ها و گروهک‌هاي تبهکار وابسته به جريان شورشي فراري از نوار غزه به رام الله در جريان اجراي طرح ضربتي امنيتي را مسوول اين اقدام ننگين و گستاخانه مي‌دانيم.

سخنگوي حماس خاطر نشان ساخت: پيش از اين اقدام تروريستي نيز شماري از عناصر اين گروهک‌ها منزل دکتر مروان ابوراس از نمايندگان فراکسيون “تغيير و اصلاح” وابسته به حماس در پارلمان را گلوله باران کردند که در پي اقدام غير انساني خسارت‌هاي سنگيني به اين خانه وارد آمد؛ اما در سايه عنايت خداوند متعال هيچ آسيبي به کسي وارد نشد.

ابوزهري ياد آور شد: اين جريان شورشي و سوداگر مرگ همچنان به اقدامات ويرانگرانه و هرج و مرج طلبانه خود ادامه مي‌دهد، اما ما هرگز با اين جريان کنار نخواهيم آمد و هرگز به آن اجازه نخواهيم داد که توطئه‌هاي خود را عملي کند.