خرید روسری مشروح سخنان رئیس جمهور در اجلاس «نم»

محمود احمدی نژاد تاكید كرد: جنبش غیرمتعهدها با اتكا به قدرت سیاسی و اقتصادی خود می تواند تاثیرات مثبتی در حل چالش های جهانی داشته باشد.

به گزارش شبکه خبر، محمود احمدی نژاد ، رئیس جمهور کشورمان، در پانزدهمین اجلاس وزرای خارجه كشورهای عضو جنبش عدم تعهد در سخنانی ضمن خوش آمدگویی به وزرای عضو و ناظر و حضور آنان در جمهوری اسلامی ایران گفت : امیدوارم با مساعی ارزنده شما آثار این نشست برای همه كشورهای عضو و ناظر و جهان امروز مفید باشد.

وی همچنین با قدردانی از مدیریت خوب رهبری كوبا بر جنبش، افزود : جهان در آستانه یك تحول بزرگ و سرنوشت سازست ، مردم جهان از یك سو با چالش های بزرگ و بعضا طاقت فرسایی مواجه اند و از سوی دیگر به دنبال رقم زدن آینده ای روشن وامیدبخش هستند.

احمدی نژاد گفت : در مناطقی مثل افغانستان ، عراق و فلسطین و كشورهایی در آفریقا و آسیا شعله های ناامنی و جنگ برافروخته است و زندگی را برساكنان آن تلخ و دردآور كرده است .

وی ادامه داد : در مناطقی از جهان ناامنی ها مزمن و كهنه شده اند و تاكنون راهی برای برون رفت از آن پیدا نشده است که فلسطین اشغالی از جمله این مناطق است ، یك زخم 60 ساله بر پیكر فلسطین كه هنوز درمان نیافته است .

احمدی نژاد گفت : همه ماشاهد كشتار روزانه مردم این سرزمین هستیم و شاهدیم كه علاوه بر ناامنی ها با محاصره و بستن راه های ارتباطی ، زنان و كودكان و بیماران قربانی رفتار غیرانسانی و زشت رژیم صهیونیستی می شوند و دهها سال است كه مانع پیشرفت و رفاه مردم این سرزمین شده اند.

وی افزود : میلیونها نفر از آنان در اردوگاههای لبنان و سوریه و اردن و سایر كشورها آواره اند، ناامنی های در عراق و افغانستان نیز می رود تا به درد مزمنی تبدیل شود فاجعه اشغال عراق یك فاجعه انسانی در ابعاد بسیار وسیع است .

احمدی نژاد ادامه داد: آمار قربانیان اشغالگری تا یك میلیون نفر هم ذكر می گردد. آوارگان داخل عراق چند میلیون نفرند، عراق سرزمینی با تاریخ بسیار كهن و از مهدهای تمدن بشری است اگر حكومت دیكتاتوری حاكم بر این كشور پشتیبانی و این سرزمین اشغال نمی شد بدون تردید امروز عراق از پرچمداران پیشرفت و تعالی و رفاه در منطقه ما بود.

وی افزود :گسترس سلاحهای اتمی محصول رقابت قدرتهای بزرگ و ابزاری دردست بعضی از آنان جهت تحمیل اراده سیاسی خود بر مردم و حكومتهاست و علی رغم خطرات بسیار بزرگ توسعه و تولید و انباشت آن همچنان در دستور كار قدرتمندان است .

احمدی نژاد گفت : توسعه بیماریهای واگیری نظیر ایدز نیز محصول فقر ، فقدان بهداشت و عدم آموزش است واگر خوب ریشه یابی شود محصول مناسبات اقتصادی و فرهنگی تحمیل شده از جانب قدرتهای بزرگ و عدم كارایی نظامات فعلی بین المللی است و الا دلیلی وجود ندارد كه مردمان سرزمین های بزرگ و با فرهنگهای غنی در مناطق خاصی از جهان با چنین بیماری خطرناكی دست و پنجه نرم كنند و بعضی كشورها به سرعت جمعیت خود را به خاطر این بیماری خطرناك از دست بدهند.

رئیس جمهور افزود : تولید مواد مخدر نیز در سالهای اخیر با نرخ سرسام آوری افزایش یافته است جالب كه این افزایش در مناطقی رخ داده است كه قدرتمندان جهانی با متحدانشان حضور نظامی دارند.

وی تاکید کرد : در امور اقتصادی نیز با چالشهای بزرگ مواجه هستیم ،خشكسالی های ناشی از عدم حفاظت های زیست محیطی و تولید بیش از حد گازهای گلخانه ای، كاهش ارزش برابری دلار و افزایش مصنوعی قیمت نفت و گاز با مقاصد سیاسی و اقتصادی كه منجر به گرانی گسترده و آسیب به كشورهای ضعیف شده است، آشفتگی در بازارهای مالی و پولی و بورس های مختلف جهان، خانه نشین شدن عده زیادی از كشاورزان كشورهای فقیر به دلیل واردات مواد كشاورزی ارزان قیمت ناشی از پرداخت یارانه به كشاورزان كشورهای تولید و صادركننده و حذف تعرفه های واردات ناشی از قواعد سازمان تجارت جهانی، مداخلات گسترده دولت های بزرگ در بازارهای پولی و كنترل این بازارها به نفع اقتصاد امریكا با توجه به اتصال بازارهای مزبور به بانك مركزی این كشور و در نتیجه كاهش نقسایر كشورها در استفاده از منابعی كه به خودشان تعلق دارد، انتقال مشكلات مالی و پولی این دولت ها به سایر كشورها، انحصارگرایی در علم وفن آوری و جلوگیری از انتقال آن به سایر كشورها و اعمال محدودیتهای مختلف جهت جلوگیری از پیشرفت ملتها، تامین هزینه لشكركشی ها و اشغالگری ها از طریق دامن زدن به اختلافات بین كشورها و ایجاد تشنج و ناامنی در مناطق مختلف جهان به منظور تشدید رقابتهای نظامی و تسلیحاتی و در نتیجه ایجاد بازار فروش تسلیحات به كشورهای متخاصم .

وی افزود : از چالشهای دیگر و مهم فراروی بشر امروز تلاش بعضی قدرتها برای انهدام فرهنگهای بومی و در حقیقت انهدام هویت ملی ارزشها و پایه های اتكا و انسجام ملتهاست .

احمدی نژاد گفت : ارزشهای انسانی و الهی كه انسانیت برمبنای آن تعریف می شود ارزشهایی نظیر حق جویی ، عدالت خواهی ، مهرورزی ، عشق انسانها به یكدیگر و پاكی در سالهای اخیر به شدت مورد هجوم قرار گرفته است، معلوم است كه با حذف اخلاق انسانی و معنویت چیزی از هویت انسانی باقی نمی ماند و انسان بی هویت به سادگی تسلیم فشارها و خواسته های قدرتمندان می شود و در جهت منافع آنان گام برمی دارد.

وی گفت : این موارد تنها گوشه ای از چالش ها و مشكلات فراروی بشر بود كه ذكر گردید.

وی ادامه داد : سوال این است كه راه حل چیست ؟شاید بعضی پاسخ دهند ارجاع مشكلات به سازمان ها و سیستم های سیاسی، اقتصادی و حقوقی بین المللی می تواند راه حل و یا بخشی از راه حل باشد.

احمدی نژاد گفت : درحالی كه فلسفه و شاكله تاسیس بسیاری از سازمانهای مزبور ناظر به تامین منافع بعضی قدرتهای بزرگ است و با توجه به اینكه منشا بسیاری از گرفتاری ها و نابسامانی های امروز همین قدرتها هستند چگونه می توان با رجوع به این سازمانها مشكلات را حل كرد؟ به عنوان مثال آیا ممكن است شورای امنیت، دولت امریكا را محكوم كند و علیه او قطعنامه صادر نماید.

وی افزود : اگر قرار بود سازمان ملل و شورای امنیت به مشكلات به نحوی عادلانه رسیدگی كنند امروز مشكلی به نام مشكل فلسطین وجود نداشت و اصولا دولت صهیونیستی كه با هدف زورگویی و اشغالگری به وجود آمده است به رسمیت شناخته نمی شد.

رئیس جمهور گفت : جنگ ویتنام به عنوان سمبلی از تجاوز قدرت بزرگ غرب علیه شرق به سرعت متوقف می شد. تاوان چنین جنگ بزرگی را مردم ویتنام پرداختند، صدها هزار نفر كشته شدند.

احمدی نژاد افزود : یك ملت سخت كوش و مقاوم سالها منابع انسانی و اقتصادی خود را صرف مبارزه علیه متجاوزان كرد.

وی ادامه داد : سازمان ملل و شورای امنیت نبودند كه جنگ را خاتمه دادند، بلكه عامل اصلی پیروزی مردم ویتنام مقاومت آنان بود بعد از خاتمه جنگ نیز متجاوزان مجازات نشدند.

احمدی نژاد گفت : تاریخ 60 ساله اخیر نشان می دهد هر جنگی كه برخی از قدرتهای عضو دائم درگیر آن شده اند با ساز و كارهایی غیرعادلانه پایان یافته است و متجاوزان مجازات نشده اند.

وی افزود : در موضوع عراق نیز دیدیم كه ابتدا امریكا، عراق را اشغال كرد و بعد مجوز آن را از شورای امنیت دریافت كرد.

رئیس جمهور گفت : دولت مردمی امروز عراق هنوز تحت فصل هفتم منشور سازمان ملل كه در زمان حكومت صدام بر دولت وقت تحمیل شده بود قرار دارد.

احمدی نژاد تاکید کرد : دولت امریكا با استفاده از این مقررات می خواهد این كشور را مجبور كند تا موافقت نامه امنیتی با امریكا را امضاء نماید، موافقت نامه ای كه استقلال و حقوق مردم عراق را خدشه دار می كند.

وی ادامه داد :در قضیه لبنان رسوایی به اوج خود رسید، رژیم صهیونیستی به لبنان حمله كرد و در طی 33 روز سنگین ترین بمباران ها را علیه مردم مظلوم و غیرنظامیان و تاسیسات حیاتی و حساس لبنان انجام داد اما شورای امنیت تماشاگر بود و زمانی كه شكست ارتش صهیونیستی قطعی شد، آنگاه قطعنامه آتش بس صادر شد.

رئیس جمهور افزود :مثالهای متعدد دیگری از ناكارآمدی اعمال قدرت ناعادلانه دفاع از منافع قدرتمندان و نادیده گرفتن حقوق سایر كشورها توسط شورای امنیت وجود دارد كه از ذكر آن خودداری می كنم .

وی گفت : درحال حاضر هیچ مرجع تاثیرگذار و صاحب اختیاری كه نسبت به خلع سلاح اتمی دولتهای دارای این سلا ح اقدام كند وجود ندارد و اگر در مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی و معاهده
n.p.t به ضرورت جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ای اشاره شده است كشورهای قدرتمند صاحب سلاح هسته ای از این امر مستثنی شده اند.

رئیس جمهور افزود :در حال حاضر هیچگونه سازوكار و تضمینی برای جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ای وجود ندارد، به همین دلیل توسعه و تكثیر سلاحهای هسته ای توسط قدرتهای زورگو همچنان ادامه دارد و همزمان توسط همین ها فعالیت های هسته ای صلح آمیز سایر كشورها به بهانه جلوگیری از گسترش تولید سلاح های هسته ای محكوم می شود.

وی گفت : امروز زندان های مخفی در كدام كشورها هستند؟ در كدام كشورها به بهانه های امنیتی تلفن ها ، شنود می شود.

شهروندان با دوربین های مختلف در خیابان ها و كوچه ها كنترل می شوند، متهمان بدون حكم قضایی ماه ها در زندانها می مانند، شكنجه های قرون وسطایی قانونی شمرده می شود.

احمدی نژاد ادامه داد : آن وقت همین دولت ها مخالفان خود را متهم به نقض حقوق بشر می كنند و سازمان های حقوق بشری هم چشم خود را بر نقض حقوق انسانی در این كشورها بسته اند.

وی اظهار داشت : ساز و كارهای اقتصادی و سیستم های مالی و پولی و بانك های بین المللی نیز برای خدمت و رفع مشكلات ملتها ایجاد نشده اند، بلكه قدرتهای خاصی در جهان بیشترین بهره را از آن می برند كه قبلا به نمونه هایی از آن اشاره كردم .

محمود احمدی نژاد تاکید کرد : بنابراین ملاحظه می نمایید كه متاسفانه عموم این سازمانها تحت تاثیر و یا نفوذ بعضی قدرتها نمی توانند گامهایی در جهت صلح وعدالت و برادری و احقاق حقوق دیگران قدم بردارند، و اخیرا شاهد بودیم كه یك دادگاه به اصطلاح بین المللی كه باید در مسیر عدالت واحقاق حقوق ملتها حركت كند تا متجاوزان به مجازات برسند با پایه گذاری یك بدعت زشت و در جهت تامین نظر برخی قدرتهای بزرگ علیه رئیس جمهور محترم كشور سودان كه یكی از سران كشورهای عضو جنبش هستند و از حقوق قانونی كشور خود دفاع می كند، صادر می كنند.

وی گفت : این درحالی است كه جنایتكاران رژیم اشغالگر قدس كه آشكارا اعلام می كنند قصد ترور افراد را دارند یا به زنان و كودكان بی دفاع حمله می كنند و قحطی غذا و دارو را به یك جمعیت بزرگ تحمیل می كنند تحت تعقیب قرار نمی گیرند.

احمدی نژاد افزود : سران برخی كشورهای قدرتمند كه در طول دوران ریاست جمهوری خود باعث قتل و جرح میلیون ها نفر شده اند از مصونیت كامل برخوردارند.

رئیس جمهور کشورمان ادامه داد : این ها بخشی از نابسامانی ها و همچنین ناكارآمدی نظامات موجود بین المللی درحل و فصل و چالش ها بود.

وی افزود : اما امیدها و چشم اندازهای روشن و مطلوبی هم وجود دارد، امروز همه دریافته اند كه وضعیت موجود قابل دوام و تحمل نیست و باید از آن عبور كرد و وارد دوران جدیدی شد.

احمدی نژاد گفت : آثار چنین تحولی درصحنه بین المللی هویدا شده است، قدرتهای بزرگ رو به افول هستند و دامنه تاثیرگذاری آنان روز به روز كاهش می یابد.

وی ادامه داد :آنان به انتهای دوران خودنزدیك شده اند و در آستانه ورود به دوران جدیدی هستیم ، دورانی كه در آن اخلاق، عدالت، پایبندی به قوانین، حفظ كرامت انسانی و عشق و برادری به رسمیت شناخته شود و حقوق ملتها مراعات شود و تجاوز، اشغالگری، بی عدالتی و تبعیض منفور و مطرود باشد و قدرتهای صالح و پاك تنظیم امور جهان را عهده دارشوند و همه در پرتو عدالت، احساس آرامش و امنیت كنند.

رئیس جمهور تصریح کرد : امروز شاهد هستیم كه گرایش به خداپرستی، اخلاق، معنویت و عدالت روز افزون است و این یك سنت و قانون الهی است كه هرگاه خواست عمومی ملت ها بر امری تعلق گرفت آن امر محقق می شود.

وی افزود : جنبش غیرمتعهدها متشكل از حدود 120 كشور بااتكا به اهداف و آرمانهای مترقی اولیه خود در شرایط فعلی جهان می تواند نقش برجسته ای ایفا و بخشی از ناكارآمدی های نظامات بین المللی را جبران نماید.

احمدی نژاد گفت : جمع توان سیاسی و اقتصادی و فرهنگی كشورهای عضو، مولفه بزرگی از قدرت را ایجاد می كند قدرتی پاك و مدافع صلح و عدالت .

رئیس جمهور افزود :جنبش با اتكا به قدرت سیاسی و اقتصادی خود می تواند تاثیرات مثبتی در حل چالشهای جهانی داشته باشد و با تشكیل هیات داوری، اختلافات احتمالی بین اعضا را عادلانه خاتمه دهد و با میانجیگری به اختلافات و درگیری ها در سایر نقاط جهان خاتمه بخشد.

وی گفت : جنبش می تواند با تشكیل جبهه بزرگ صلح و عدالت مانع از بروز درگیری ها و تشدید اختلافات در جهان شود و گامهای بلندی در تحقق صلح و عدالت بردارد.

احمدی نژاد افزود: همچنین هر عضوی كه مورد تعرض قرار گیرد با به كارگرفتن ابزارهای صلح آمیز از او دفاع و رفع تجاوز نماید و با استفاده از ابزارهای سیاسی و اقتصادی مانع تجاوز قدرتهای بزرگ به سایر ملت ها شود و جلوی تبعیض ها و بی عدالتی ها بایستد.

وی ادامه داد : جنبش می تواند با تعریف شیوه ها و سازوكارهای معینی در اصلاح وضعیت نظامات سیاسی – اقتصادی – اجتماعی بین المللی تلاش نماید و نسبت به تاسیس صندوق مشترك مالی جهت ارائه تسهیلا ت به كشورهای عضو به منظور اجرای طرحهای مختلف اقتصادی وعمرانی اقدام نماید، همچنین استعداد عظیم سیاسی ،اقتصادی، فرهنگی و رسانه ای اعضائ جنبش را در خدمت منافع مردم این كشورها و صلح و امنیت درجهان فعال نماید.

احمدی نژاد گفت :براساس آنچه گفته شد امروز جنبش غیرمتعهدها بیش از هر زمان دیگر می تواند از موقعیت بی نظیر خویش درجهت حل مشكلات جهانی استفاده كند ، ناكارآمدی سازمانهای بین المللی را جبران نماید و منادی صلح و عدالت در جهان باشد.

رئیس جمهور در پایان ادامه داد : مایلم با الهام از یك آیه قرآن كریم كه می فرماید:”ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم” (براستی خداوند سرنوشت هیچ ملتی را تغییر نمی دهد مگر آنكه خودشان اقدام كنند) تاكید كنم كه هرگونه اقدامی در جهت تغییر شرایط جهان و تامین منافع مشترك دولتهای عضو جنبش جز با خواست و اراده كشورهای عضو و تلاش موثر و همكاری جمعی آنان امكانپذیر نخواهد بود.

وی همچنین گفت : مطمئن هستم كه اعضای جنبش از این اراده برای پیشبرد اهداف بزرگ و مشترك خویش برخوردار هستند و امیدوارم این نشست به دستاوردها و نتایج مورد نظر خود نایل گردد.