خرید روسری دفاع آلمان از قرارداد گازی با ايران

وزارت اقتصاد آلمان به انتقاد اسرائيل از قرارداد گازی اين کشور با ايران واکنش نشان داده و اعلام کرده است: کار راه اندازی سه مرکز تبديل گاز به مايع در ايران را اجرا خواهد کرد.

مقامات برلين می گويند: شرکت اشتانير پرماتکينک گازتک در ماه فوريه مناقصه ساخت سه کارخانه تبديل گاز به مايع به ايران را به ارزش ۱۶۰ ميليون دلار ، معادل ۱۰۰ ميليون يورو، برده است.

اين سه سيستم قادر خواهند بود گاز طبيعی را سرد و فشرده کرده و آن را به صورت مايع در آورده و امکان صدور آن را به وسيله کشتی فراهم کنند.

يک سخنگوی وزارت اقتصاد آلمان روز پنجشنبه اعلام کرد که تجهیزات پتروشیمی شامل تحريم های سازمان ملل متحد عليه ايران نمی شوند و شرکت اشتاينز طبق موازين قانونی مجوز لازم را به دست آورده است.

وزير امور خارجه اسرائيل روز پنجشنبه از قرارد گازی با ايران انتقاد کرده و گفته بود چنين قراردادی در مغايرت با «روح »! تحريم های سازمان ملل متحد عليه ايران است.

مرکز «سيمون وينستهال»، يک سازمان يهوديان آمريکا، در هفته جاری از مقامات برلين خواسته بود که از قرارداد با ايران چشم پوشی کنند. گروههای يهودی از اين قرارداد انتقاد کرده و می گويند به رغم بحران هسته ای ايران و تهديد جمهوری اسلامی عليه اسرائيل، برلين در صدد است تا روابط اقتصادی خود با تهران را گسترش دهد.

اين سخنگوی وزارت اقتصاد آلمان می گويد: مجوزهای لازم از طريق اداره فدرال کنترل صادراتی پس از تحقيق صادر شده است.

وی همچنين وی با اشاره به اين که پس از بررسی ها لازم مشخص شده است اين تاسيسات هيچ گونه ابعاد نظامی ندارند، گفت:« هيچ منع قانونی برای جلوگيری از ارسال آن وجود ندارد».

طبق اين قرارداد شرکت اشتاينر سه کارخانه تبديل گاز مايع در سواحل جنوبی ايران خواهد ساخت.

مايعات گازی، «ال. ان. جی»، با وسيله کشتی به راحتی قابل انتقال به بازار های جهانی است و اتحاديه اروپا برای گريز از وابستگی به روسيه، از قراداد ها برای صدور مايعات گازی به اروپا حمايت می کند.