خرید روسری مك‌كين به اوباما: با هم به عراق برویم

جان مك كين از باراك اوباما به خاطر عدم حضور در عراق از سال 2006 تاكنون به شدت انتقاد كرد و گفت كه آنها بايد با هم به اين منطقه جنگي سفر كنند.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، جان مك كين، كانديداي جمهوري‌خواه انتخابات رياست جمهوري آمريكا در مصاحبه با خبرگزاري آسوشيتدپرس با اشاره به آخرين سفر باراك اوباما، سناتور ايالت ايلينويز به عراق قبل از انجام استراتژي افزايش نيرو در اين كشور، اظهار داشت: ملاحظه كنيد كه طي دو سال گذشته و پس از زمانيكه سناتور اوباما در سفر به عراق اعلام كرد كه ما در جنگ شكست خورده‌ايم، چه اتفاقاتي در عراق رخ داده است.

مك كين، سناتور آريزونا افزود: او واقعا در زمينه‌ي مساله‌ عراق هيچ تجربه، دانش يا قوه‌ي تشخيص ندارد و مدتهاست كه خواستار تسليم نيروهاي آمريكايي شده است.

مك كين، سرباز سابق نيروي دريايي آمريكا و زنداني جنگي در ويتنام غالبا مطرح مي‌كند كه شايسته‌ترين كانديدا براي در دست گرفتن فرماندهي كل قوا در دوران جنگ است.

وي در هفته‌هاي اخير وي چهره‌ي يك فرد بي تجربه در سياست خارجي و امور نظامي را از اوباما ترسيم كرده است.

جنگ عراق كه نتايج نظرسنجي‌ها از مخالفت بيشتر مردم آ‌مريكا با آن حكايت دارند، در حال بدل شدن به عامل تعيين كننده در انتخابات رياست جمهوري ماه نوامبر است.

جان مك كين كه در ماه مارس كار خود را در رقابت‌هاي مقدماتي حزب جمهوري‌خواه خاتمه داد، موافق ادامه حضور ارتش آمريكا در عراق است؛ اما اوباما كه نمايندگي خود از حزب دموكرات در رقابت نهايي ماه نوامبر را تقريبا قطعي كرده خواستار خروج سربازان آمريكايي از عراق شده است.

جان مك‌كين كه تا‌كنون هشت بار به عراق سفر كرده (عمدتا در ماه مارس) اظهار داشت: فكر مي‌كنم صحبت كردن اوباما درباره‌ي تاريخ خروج سربازان پس از موفقيت‌هاي ما از عراق واقعا نابخشودني است.

چند روز پيش سناتور ليندزي گراهام، يكي از حاميان اصلي مك كين، با اشاره به عدم حضور اوباما در عراق و پيشنهاد سفر مك كين و اوباما به عراق، زمينه‌ي انتقاد شديد مك كين از اوباما را فراهم آورد.

مك كين در پاسخ به سوالي درباره‌ي تمايلش به انجام اين سفر به خبرگزاري آسوشيتدپرس گفت: مطمئنا، سفر خوبي خواهد بود.

وي با زير سوال بردن عدم حضور اوباما در عراق طي دو سال گذشته، گفت: فرصت خوبي خواهد بود تا در طول سفر اوباما را آموزش دهم.

بيل بورتون، سخنگوي اوباما از پاسخ مستقيم به سخنان مك كين خودداري كرد.

بورتون گفت: سناتور اوباما معتقد است كه “روز ياد بود” روز احترام گذاشتن به سربازان قديمي است نه روزي براي گرفتن ژست‌هاي سياسي.