خرید روسری فرار رایس برای پرهیز از برخورد با متكي

در کنفرانسی که روز پنجشنبه در حومه استکهلم در مورد اوضاع عراق برگزار شد منوچهر متکی بار دیگر آمریکا را مسئول اوضاع “وخیم” عراق توصیف کرد که كلافگي و پوزخند وزیر خارجه آمریکا را در پی داشت.

وزیر خارجه ایران در سخنان خود با ذكر دلايلي آمریکا را به خاطر مشکلات عراق مقصر شناخت و گفت: “سياست‌های اشتباه آمريكا مسئول وخامت اوضاع عراق است.”

به گزارش بي بي سي کاندولیزا رایس وزیر خارجه آمریکا که هنگام سخنرانی متکی در سالن نشسته بود با شنیدن این سخنان چشمانش را به نشانه کلافگی گرداند و پوزخند زد.

وی در سخنانش هرچند از همسایگان عراق خواست بیشتر به دولت نخست وزیر نوری مالکی در عراق یاری رسانند اما از اشاره مستقیم به ایران پرهیز کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نظر می رسید که هیات آمریکا به سرپرستی خانم رایس برای پرهیز از رودررو شدن با هیات ایرانی راهش را عمدا کج کرده باشد.

متکی گفت که او نگران این کار خانم رایس نیست و گفت: “معمولا ما به عنوان مسلمان با خانم ها دست نمی دهیم، مرا ببخشید، اما ما خیلی به خانم ها احترام می گذاریم.”

وی افزود که راه های دیگری برای رساندن پیام ایران وجود دارد: “نیازی نیست که منتظر دیدن کسی باشیم، می توان پیام را از طریق دیپلماسی علنی رساند، از طریق شما (خبرنگاران).”

انتخابات آمریکا

متکی در راهروی محل کنفرانس عراق به طور اتفاقی با گروه کوچکی از خبرنگارانی که خانم رایس را در سفر به سوئد همراهی می کردند برخورد کرد و به گزارش آسوشیتدپرس با علاقه به سوالات آنان پاسخ گفت.

وی اظهار نظر کرد که آمریکایی ها از سیاست خارجی دولت جورج بوش خسته شده اند و مبارزات انتخاباتی 2008 گواه این موضوع است.

متکی گفت: “آنچه در آمریکا روشن است اینکه همه در انتظار تغییراتی هستند. این خیلی مهم است.”

“سیاست خارجی آمریکا بر انتخابات ریاست جمهوری تاثیر می گذارد و برای همین است که تمامی نامزدها سعی دارند چیزی تازه به افکار عمومی بگویند.”

به گفته وی پیام ایران به رهبران کنونی و آینده آمریکا این است که باید “سیاست های خود را نسبت به منطقه ما تصحیح کنند.”

اما وی گفت که ایران به هیچ نامزد خاصی تمایل ندارد. این درحالی است که باراک اوباما امید اول حزب دموکرات برای نامزدی در انتخابات گفته است که حاضر است با رهبران کشورهای متخاصم از جمله ایران دیدار کند.

هرچند رایس در سخنرانی اش در کنفرانس عراق از ایران نام نبرد اما پیشتر در کنفرانسی خبری در کنار وزیر خارجه سوئد گفت ایران “در استفاده از دارایی هایش با مشکلات خیلی بیشتری روبروست، در این شکی نیست، زیرا از دسترسی به نظام مالی بین المللی محروم شده است. و ما باید هر کاری لازم است برای جلوگیری از دسترسی ایران – حتی در ابعاد وسیع تر – به نظام مالی بین المللی که در جهت کسب منافع شرورانه صورت می گیرد انجام دهیم.”

متکی در مقابل تاثیر تحریم های بین المللی بر اقتصاد ایران را کم اهمیت جلوه داد.